Natka pietruszki – właściwości i zastosowanie w kuchni

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Nazwa botaniczna pietruszki pochodzi od greckiego określenia „petro”, czyli kamień. Związane jest to z faktem, że przyprawa ta została odnaleziona na skalistych zboczach w Grecji. Jednak przez Greków pietruszka nie była wykorzystywana w celach kulinarnych. Stanowiła natomiast bardzo ważny symbol – śmierci i pamięci. Wykorzystywano ją jako zioło pogrzebowe. W Starożytności wierzono, że spożycie pietruszki dodaje szybkości, mocy i pobudza do myślenia.

Mimo powszechnego użycia w obecnych czasach, do Polski pietruszka dotarła dopiero w XVI wieku. Jednak w innych rejonach świata stosowana była już niemal 2000 lat temu. W XVIII wieku pietruszka stała się bardzo popularna i stosowano ją do przybierania wielu potraw. Popularność użycia tej przyprawy związana była z wierzeniem, że jej spożycie odświeża oddech. To dlatego obecnie przyprawę spotkać można w towarzystwie wielu intensywnych smaków, np. czosnku czy też ryb.

Istnieje kilka odmian pietruszki, z czego w znacznej większości charakteryzują się one podobnymi walorami smakowymi i zbliżonym wyglądem. Przyprawa posiada cierpki posmak z wyczuwalną goryczką. Cechuje się też bardzo silnym aromatem.

Zastosowanie natki w kuchni

Natka pietruszki polecana jest szczególnie jako dodatek do zup, sosów, pasztetów, surówek i sałat. Świeże liści pietruszki nie tylko wzbogacają aromat, ale także poprawiają wygląd przygotowanych potraw. Dodanie natki do sosów oraz sałatek chwilę przed podaniem znacznie podnosi ich walory smakowe.  Razem z liściem laurowym i tymiankiem tworzy mieszankę przypraw o nazwie bouquet garni wykorzystywaną do przyprawiania wielu potraw, przede wszystkim zup oraz gulaszów. Natka pietruszki poprawia walory smakowe sosów, past serowych, dań z warzyw, makaronów,  omletów, potraw z ryżu, ryb, dań z cielęciny oraz wieprzowiny. Dodana do Pesto nadaje mu intensywnie zielony kolor. Natomiast smażona stanowi doskonały dodatek do wielu potraw. Łyżeczka posiekanej natki pietruszki rozsypana na zwykłym steku poprawia nie tylko jego smak, ale również doskonale ozdabia zwykłą potrawę. Razem z masłem i czosnkiem przyprawa ta stanowi składnik pieczywa czosnkowego. Już w starożytnym Rzymie natka pietruszki była popularnym dodatkiem do chleba z serem. Przyprawa ta powszechna jest w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie stanowi główny składnik wielu orzeźwiających potraw, takich jak salsa verde, tabbouleh czy też sos aioli.

Właściwości natki pietruszki

Częste spożywanie natki pietruszki poprawia wiele funkcji organizmu, między innymi reguluje przemianę materii, poprawia trawienie, łagodzi wzdęcia i kolki, działa moczopędnie i pobudza do pracy wątrobę. Natka pietruszki to także bardzo bogate źródło witaminy C. Już jedna łyżka stołowa posiekanej natki pokrywa prawie całe dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Dodatkowo zawarte w natce składniki łagodzą dolegliwości menstruacyjne, chronią organizm przed wolnymi rodnikami i pomagają pozbyć się cellulitu. Pietruszka może być także wykorzystana jako środek łagodzący ugryzienia owadów. Wystarczy wówczas posmarować ugryzione miejsce odrobią soku uzyskanego z roztartych liści.

Obecnie pietruszka traci nieco na popularności. Najprawdopodobniej związane jest to z faktem, że przez wiele lat była jedynym ziołem wykorzystywanym do ozdabiania talerza i potraw, szczególnie tłuczonych ziemniaków czy rosołu. Natomiast obecny dostęp do wielu orientalnych przypraw zwiększa możliwość wykorzystania innych, bardziej niecodziennych ziół.

Kupując świeżą natkę pietruszki należy zwrócić uwagę na zabarwienie liści oraz ich stan – zwiędłe i pożółkłe liście nie posiadają charakterystycznego intensywnego aromatu i smaku, a ich wygląd także jest nieestetyczny. W czasie gdy natka pietruszki w sklepach jest tania i ładna można ja kupić w większych ilościach i zamrozić w plastikowym pojemniczku lub specjalnie do tego przeznaczonej torebce. Następnie przyprawę można wyciągać w razie potrzeb przez całą zimę. Suszona natka pietruszki bardzo szybko traci swój kolor, aromat i smak, z tego względu warto kupować ją systematycznie w niewielkich ilościach i przechowywać w szczelnych opakowaniach, z daleka od słońca i wilgoci. Natkę najlepiej dodawać do potrawy chwilę przed końcem przygotowywania. Przyprawa w wysokiej temperaturze bardzo szybko traci swoje cenne składniki – szczególnie szybkiemu rozkładowi ulega witamina C.

5/5 - (1 vote)
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2798

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *