Jaki jest najlepszy telefon dla osoby niewidomych i słabowidzących? Poradnik zakupowy
Czas przygotowania:
Czas gotowania:
Łączny czas:
Ilość porcji:
Stopień trudności:
Typ kuchni:
Technologia w branży GSM rozwija się błyskawicznie i czasem trudno nadążyć za nowinkami w tym zakresie. Kolejne funkcje telefonów komórkowych często ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a nawet ratują w nieprzewidzianych sytuacjach. Mogą z nich korzystać także osoby niewidome czy słabowidzące. Zobacz, jak wybrać telefon dla niewidomych, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję.
Telefon dla niedowidzących — jakie jest jego zadanie?
Kłopoty ze wzrokiem znacznie ograniczają możliwość korzystania z nowych technologii. Pojawiające się na rynku rozwiązania kładą coraz większy nacisk na obsługę dotykową. Sygnały dźwiękowe czy komunikaty głosowe z najnowocześniejszych telefonach już niemal wcale nie występują. Tymczasem są one podstawą każdego urządzenia telekomunikacyjnego dla osób niewidomych i niedowidzących.
Tej grupie użytkowników telefon pomaga radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, jak choćby poruszanie się w przestrzeni publicznej i komunikacja. Telefon dla słabowidzących pozwala zwiększyć poczucie niezależności. Jaki zatem powinien być aparat, aby odpowiadać na te potrzeby?
Czym wyróżnia się telefon dla niewidomych?
Telefon dla niewidomych to urządzenie o zgoła innej budowie niż tradycyjny smartfon. Większość modeli jest wyposażonych w klasyczną klawiaturę. Na przyciskach wytłoczone są duże znaki numeryczne, a menu urządzenia jest w pełni udźwiękowione. W trakcie użytkowania osoba niedowidząca lub niewidoma słyszy każdy komunikat, który pojawia się na ekranie.
Syntezator mowy informuje ją o tym, kto dzwoni, jaka jest treść otrzymanej wiadomości SMS czy jak się nazywa dana pozycja w menu. Właściciel urządzenia może też wydawać komendy głosowe, aby otworzyć wybraną aplikację.
W telefonie dla niewidomych dostępne są takie funkcje jak np.:
- kalendarz,
- książka adresowa,
- wiadomości tekstowe,
- budzik,
- stoper,
- kalkulator,
- notatnik,
- minutnik itp.
Choć więc pod względem budowy telefon dla niedowidzących różni się od zwykłych aparatów, w większości modeli nie brakuje standardowych funkcji niezbędnych na co dzień.
Warto przy tym wspomnieć, że telefony dla słabowidzących to również odpowiednie rozwiązanie dla osób starszych. Nawet jeśli nie mają one stwierdzonej dysfunkcji wzroku, zmysł ten staje się coraz słabszy wraz z wiekiem — to naturalny proces. Aparat z szybką i intuicyjną obsługą ułatwi im komunikację elektroniczną i pomoże podążać za rozwijającą się technologią.
Jak wybrać dobry telefon dla niewidomego?
Jeśli z aparatu ma korzystać osoba niewidoma czy ze słabym wzrokiem, kluczem jest dobrej jakości syntezator mowy. Telefon musi być wyposażony w tryb głośnomówiący. Tylko wtedy użytkownik będzie mógł w pełni samodzielnie korzystać z urządzenia i wszystkich jego funkcji.
Ciekawym rozwiązaniem jest technologia NFC, czyli czytnik do znakowania przedmiotów za pomocą samoprzylepnych etykiet. Z innych przydatnych funkcji telefonów tego typu warto wymienić:
- detektor kolorów,
- lupę elektroniczną,
- czytnik książek.
Każda z tych aplikacji sprawia, że sprzęt staje się jeszcze bardziej praktyczny.
Jakie funkcje telefonu dla niedowidzącego będą przydatne?
Szukając aparatu, dzięki któremu problem ze wzrokiem nie stanie na przeszkodzie w codziennym funkcjonowaniu, zwróć uwagę na:
- proste menu z wysokim kontrastem,
- udźwiękowioną klawiaturę numeryczną z dużymi przyciskami,
- funkcję szybkiego wybierania kontaktów,
- klawisz SOS,
- głosową prezentację przychodzącego połączenia.
Takie modele aparatów znajdziesz na lumen.pl. Czeka na Ciebie nie tylko szeroki wybór telefonów ze szczegółową specyfikacją. W sklepie uzyskasz fachowe wsparcie przy doborze produktu. Jeśli zajdzie taka konieczność, skorzystasz również z pomocy technicznej już w trakcie użytkowania telefonu dla słabowidzących.
Zapoznaj się z ofertą lumen.pl i przekonaj się, że problemy ze wzrokiem nie stanowią dziś większych ograniczeń przy korzystaniu z nowoczesnej technologii.