Kawa rozpuszczalna, kawa mielona. Jaka kawa jest najzdrowsza?

Czas przygotowania:

Czas gotowania:

Łączny czas:

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Kawa to jeden z najbardziej docenianych przez konsumentów napojów na świecie. Przez lata toczył się spór czy jest ona napojem zdrowym czy też nie. Jak się okazuje w rozsądnych ilościach bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie zmienia to jednak faktu, że nie zastąpi ona prawidłowej diety, odpowiednio zbilansowanego odżywiania, a także odpowiedniej ilości ruchu i przede wszystkim snu. Warto jednak zastanowić się jaka kawa jest najzdrowsza i jaką warto pić.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czy warto pić kawę rozpuszczalną
  • czy kawa mielona jest zdrowsza od innych rodzajów kawy
  • gdzie kupić dobrą kawę

Większość z nas pije kawę o poranku. Jednak część z nas lubi też kawę pić w środku dnia. Kwestia tego jaką kawę pijemy zależy od wielu czynników. Jeśli mamy dostęp do ekspresu, z chęcią pijemy kawę mieloną. Jeśli jednak nie mamy możliwości zaparzyć tego rodzaju kawy, to chętnie sięgamy po kawę rozpuszczalną. Która z nich jest lepszym rozwiązaniem?

Czy picie kawy jest zdrowe? Jaka kawa jest najzdrowsza, kawa mielona czy rozpuszczalna?

Jeśli chodzi o aspekty zdrowotne naukowcy twierdzą, że kawa w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwa, chyba że cierpimy na jakiegoś rodzaju choroby, na które zawarta w kawie kofeina działa niekorzystnie. Dlatego w takim przypadku możemy wybrać kawę bezkofeinową, jaka również dostępna jest na rynku. Jeśli mamy jakieś choroby, które sprawiają, że po kawie możemy poczuć się gorzej, to warto skonsultować spożywanie kawy z lekarzem. Jednak co do zasady picie kawy w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwe. Pamiętajmy też, że właściwości pobudzające kawy zawierający się w kofeinie nie zastąpią nam odpowiedniej ilości snu oraz zbilansowanej diety. Dlatego kawę należy raczej traktować tylko częściowo jako napój pobudzający, ale bardziej pobudzający nie organizm, a nasze kubki smakowe. Dwie czy trzy filiżanki kawy dziennie skutecznie pobudzą nas do pracy.

Czy kawa rozpuszczalna to dobre rozwiązanie?

Jeśli chodzi o to, jaki jest najlepszy sposób na parzenie tego napoju, to zależy to od wielu czynników. Rodzaj kawy jaki pijemy to często wybór wynikający z danej sytuacji. Jeśli nie mamy dostępu do ekspresu do kawy np. ekspresu automatycznego czy ekspresu przelewowego to z pewnością łatwiej jest nam kupić kawę rozpuszczalną i po prostu zalać ją gorącą wodą. Z drugiej strony pamiętajmy, że jest to produkt przetworzony i co do zasady jest produktem zupełnie innej jakości niż kawa ziarnista lub mielona. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe to warto kupować kawę mieloną bądź kawę ziarnistą. Jednak odpowiedź na pytanie jaka kawa jest najzdrowsza nie jest jednoznaczna, ponieważ kawa rozpuszczalna często zawiera w sobie mniej kofeiny niż kawa ziarnista czy kawa mielona. W dobie nowoczesnych urządzeń takich jak kawiarki czy zaparzacze do kawy możemy kawę mieloną z powodzeniem parzyć i pić bez użycia ekspresu do kawy.

Kawa mielona z powodzeniem może być stosowana zarówno w ekspresach do kawy różnego typu jak i do ręcznego parzenia np. popularnej ostatnio kawy po turecku. Kawę taką możemy parzyć na wiele sposobów, korzystać także z różnego rodzaju kaw z różnych rejonów świata. Pamiętajmy, że smak i aromat kawy zależy od tego z jakiego kraju pochodzą ziarna kawy, jak były palone i jaki gatunek kawy przeważa w opakowaniu. Duży wpływ na smak i aromat ma również zestaw cech samych ziaren kawy. To wszystko składa się na smak i aromat kawy. Dlatego warto zwracać uwagę na to jaki typ kawy lubimy, czy kawa Arabica jest tym co nam odpowiada czy jednak wolimy Robustę lub mieszankę tych dwóch kaw. Istotne jest również czy lubimy pić kawę espresso, cappuccino czy latte z dodatkiem mleka lub kawę z cukrem. Najlepszym doradcą będą w tym przypadku nasze kubki smakowe i eksperymenty podczas przyrządzania i picia kawy.

Gdzie kupić dobrą kawę?

Jeśli już ustalimy jaka kawa jest najzdrowsza dla nas, czas wybrać odpowiedniego dostawcę, który ułatwi nam spożycie kawy na co dzień. Jeśli chodzi o zakup dobrej kawy to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, ile chcemy wydać na kawę, jaka kawa najbardziej nam odpowiada i w jakiej ilości chcemy ją zakupić. Kawę możemy kupować zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w Internecie. Na rynku znajdziemy szereg rodzajów kaw z różnych rejonów świata, o różnym stopniu spalenia i kwasowości. Dzięki temu, że będziemy eksperymentować z różnymi typami kawy wybierzemy ten rodzaj kawy, który najbardziej nam odpowiada. Warto więc kupować z różnych źródeł i testować jej smak i aromat, aby wybrać ten, który jest dla nas na co dzień najlepszy. Nie sugerujmy się też ceną kawy, ponieważ nie zawsze najdroższa kawa będzie dla nas najbardziej smaczna. Jest to kwestią bardzo indywidualną.

Nie bójmy się również próbować różnych kaw rzemieślniczych od drobnych producentów. Często mają one naprawdę wyjątkowy smak i są warte większej ceny. Ciekawym wyborem może być również kawa zielona, ciesząca się ostatnio sporą popularnością.

Rate this post
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2798

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *