Golenie skóry problematycznej i wrażliwej – co warto wiedzieć?

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Wielu mężczyzn boryka się z problemami skórnymi. Często wynika to z zaburzeń hormonalnych, a także tego, że męska skóra ma więcej gruczołów łojowych, zatem produkuje więcej sebum. Jednocześnie jest grubsza i proces rogowacenia jest także bardziej intensywny. To prowadzi do stanów zapalnych, jeśli nie dba się odpowiednio o pielęgnację skóry. Dziś podpowiemy, jak powinno wyglądać golenie skóry problematycznej i wrażliwej.

Oczyszczanie, złuszczanie przed goleniem skóry problematycznej jest niezbędne

Do golenia skórę należy właściwie przygotować. Jest to niezwykle ważny etap, który pozwoli Wam uniknąć uszkodzeń, otarć i przede wszystkim powstawania wrastających włosków. W codziennej rutynie pielęgnacyjnej niezbędny jest płyn micelarny, który wbrew pozorom nie służy tylko do usuwania makijażu. Przede wszystkim dogłębnie oczyszcza skórę, usuwa nadmiar sebum, ale też nie narusza delikatnej warstwy hydrolipidowej. Jednocześnie stosowanie płynu micelarnego poprawia kondycję skóry. Po zastosowaniu płynu należy jeszcze użyć tonik. Można zdecydować się na ten z dodatkiem aloesu bądź zielonego ogórka. Oba te składniki łagodzą podrażnienia, ale też mają działanie przeciwzapalne. Raz w tygodniu powinno się wykonać peeling, np. na bazie aktywnego węgla. Usuwa on zanieczyszczenia, a także zapobiega powstawaniu zaskórników.

Po jakie kosmetyki do golenia sięgnąć w przypadku skóry problematycznej i wrażliwej?

Do golenia należy sięgnąć po produkty, które nie będą wywoływały podrażnień skóry. Zatem powinny być niekomedogenne. Nie mogą zawierać przede wszystkim alkoholu, sztucznych barwników czy detergentów. Skóra wrażliwa od razu zareagowałaby na nie alergicznie. Dlatego warto wybierać produkty oparte w dużej mierze na naturalnych wyciągach roślinnych. Dobrze sprawdza się choćby mięta, która ma właściwości chłodzące i odżywia skórę. W produktach do skóry problematycznej i wrażliwej nie może zabraknąć ponthenolu i alantoiny, a także ałunu. Wszystkie mają właściwości antybakteryjne i łagodzące. Do golenia warto wybrać żel, który jest wydajny, a do tego ma przyjemną konsystencję i chłodzi skórę. Należy stosować dość grubą warstwę produktu i przed przystąpieniem do golenia poczekać aż zarost stanie się miększy. Dzięki temu jego usunięcie będzie prostsze, a ryzyko podrażnień zostanie zniwelowane

CZYTAJ  Ile i w jakiej temperaturze piec tartę z owocami?

Jak dbać o skórę ze skłonnością do podrażnień po goleniu i jak zabezpieczyć barierę hydrolipidową?

Po goleniu również należy stosować odpowiednie kosmetyki łagodzące. Dobrze sprawdzi się balsam po goleniu do wrażliwej skóry, który dodatkowo nawilża skórę i pozostawia ją gładszą. Po jego wchłonięciu można sięgnąć po krem nawilżający skórę. Może być to produkt zawierający witaminę C oraz guaranę. Ważna jest zawartość kwasów AHA czy też kwasu hialuronowego. Skóra powinna być głęboko nawilżona. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego można zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody, gdyż właśnie ten składnik wiąże wodę w skórze. Dobrze zabezpiecza barierę hydrolipidową. W kremie ważna jest też zawartość ceramidów, które odbudowują uszkodzenia naskórka, a ponadto lipidów. Silna bariera naskórkowa zapewnia ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki oczyszczaniu i nawilżaniu sebum nie jest produkowane w nadmiernej ilości, rogowacenie też jest mniej intensywne, a co za tym idzie pojawia się mniej zaskórników i krostów.

Warto pamiętać, że na stan skóry wpływa także dieta i tryb życia. Należy dbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów w diecie. Ważna jest też podaż produktów bogatych w kwasy Omega-3 i Omega-6, które także wzmacniają zewnętrzną barierę ochronną skóry problematycznej.

Rate this post
Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *