Grzyby mun – zastosowanie i właściwości

Czas przygotowania:

-

Czas gotowania:

Łączny czas:

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Grzyby mun są odmianą grzyba nadrzewnego charakterystycznego dla strefy tropikalnej. Określane są także jako smardze chińskie lub też uszak bzowy. Ostatnia z nazw związana jest z faktem, że grzyby te w środowisku naturalny rosną na pniach bzu czarnego. W Azji są powszechnie uprawiane jako grzyby jadalne. Pierwsze informacje o wykorzystaniu grzybów mun mają 2300 lat. W Europie są one znane od XVII wieku. Już dwieście lat temu próbowano z nich wyrabiać kremy i wykonywano okłady pomagające przy zapaleniu szyi oraz oczu.

Zastosowanie grzybów mun

Grzyby mun posiadają zwartą i chrupką konsystencję, dzięki której zyskały w Chinach dużą popularność. Nie posiadają wyraźnych walorów smakowych, jednak bardzo dobrze chłoną wszelkie smaki innych składników w potrawie. Są popularnie wykorzystywane w kuchni chińskiej, wietnamskiej oraz tajskiej, szczególnie w potrawach wegetariańskich.  Świetnie smakują z makaronem ryżowym i duszonymi warzywami. Mogą być z powodzeniem dodawane do potraw typu curry, do dań ostrych z chili, z czosnkiem oraz z sosem sojowym. To także doskonały dodatek do zup, potraw smażonych i duszonych. Grzyby mun to nieodłączny składnik popularnych sajgonek. W kuchni polskiej dodawane są przede wszystkim do potraw, które mają być stylizowane na azjatyckie. Stanowią ciekawe urozmaicenie typowo polskich dań, np. bigosu, zupy grzybowej czy też jajecznicy. Stosowane mogą być również do różnych farszów oraz do kotletów mielonych. Do potraw dodawane są podczas smażenia lub gotowania.

grzyby mun ma drzewoe

Właściwości grzybów mun

W medycynie Dalekiego Wschodu grzyby mun stanowią cenny środek leczniczy. Od wieków wykorzystywane są w chińskiej medycynie ludowej. Grzyby mun łagodzą kaszel oraz wspomagają leczenie chorób płuc. Ich regularne spożywanie pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi oraz wspomaga prawidłowe krążenie. Zarówno popularność grzybów mun jak i ich właściwości przyczyniają się do występowania w Chinach bardzo niskiego wskaźnika zachorowań na chorobę wieńcową. Grzyby mun pomocne są także przy przeziębienia, bólach zębów, serca i jamy brzusznej. Dodatkowo stymulują układ odpornościowy, a także wzmacniają psychikę. Posiadają właściwości zwalczające wolne rodniki, co sprawia że spowalniają procesy starzenia się organizmu. Wykorzystywane mogą być również w kosmetyce, ponieważ doskonale regenerują włosy i cerę. Z tego względu w Chinach używane są tradycyjnie przy produkcji kremów.

W Polsce grzyby mun dostępne są na rynku przede wszystkim w postaci suszonej. Przed dodaniem ich do potrawy warto je namoczyć przez około 20 minut w gorącej wodzie. Wówczas powiększają swoją objętość przynajmniej pięciokrotnie. Następnie wystarczy je pokroić i dodać do potrawy podczas jej przygotowywania.

Rate this post
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2874

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *