Kostkarka do lodu dla gastronomii – jaką wybrać?

Czas przygotowania:

Czas gotowania:

Łączny czas:

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Kostkarki do lodu są nieodzowne w lokalach serwujących zimne napoje – w barach, pubach, klubach, ale też w niektórych restauracjach i hotelach. Na rynku jest dostępnych wiele modeli kostkarek, a wybór urządzenia odpowiedniego dla potrzeb danej działalności nie jest łatwym zadaniem. Przyjrzyjmy się zatem kryteriom, jakie warto wziąć pod uwagę, podejmując tę ważną dla lokalu decyzję.

Wybór kostkarki do lodu – kluczem jest zapotrzebowanie

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przed zakupem kostkarki, jest oszacowanie wymagań lokalu gastronomicznego na lód w kostkach. W końcu nie ma powodu, aby kupować mocną maszynę, jeśli jej możliwości pozostaną niewykorzystane. Z drugiej strony niedobór lodu w godzinach szczytu może znacznie spowolnić wydawanie zimnych napojów, zwłaszcza w sezonie letnim.

Znając zapotrzebowanie dobowe, można dobrać pojemność pojemnika na lód, a oszacowując zapotrzebowanie maksymalne (czyli w godzinach szczytu), ustala się, jaka wydajność kostkarki będzie najlepsza. Warto mieć na uwadze, że przeciętne zapotrzebowanie w ciągu dnia będzie stanowiło około ⅓ maksymalnego. Oznacza to, że jeśli lokal potrzebuje np. maksymalnie 300 kostek lodu na godzinę, to można bez problemu postawić na maszynę produkującą 100 kostek na godzinę – przez większość czasu właśnie taka wydajność będzie wystarczająca, a w godzinach szczytu będzie można skorzystać z zapasu zebranego w pojemniku.

Rodzaje kostkarek do lodu

Kwestię zapotrzebowania na lód można rozpatrywać równolegle z rozmiarami urządzenia – muszą one być adekwatne do rozmiarów lokalu, tak by kostkarka nie zabierała zbyt wiele cennego miejsca. Z drugiej jednak strony większe rozmiary idą zwykle w parze z większą wydajnością. Warto zatem rozważyć 3 podstawowe rodzaje kostkarek:

  • kostkarki modułowe – to urządzenia o największych wymiarach przeznaczone do obsługi lokali wymagających produkcji lodu na dużą skalę. Mają stałe przyłącze do ujęcia wody, natomiast należy do nich dokupić osobne pojemniki na lód.
  • kostkarki podblatowe – stanowią kompromis między kompaktowymi wymiarami a dobrą wydajnością. Podobnie jak wersje modułowe mają podłączenie do ujęcia wody, a ponadto są wyposażone w zasobniki na lód. Zgodnie z nazwą można je umieścić pod blatem baru lub stołu kuchennego.
  • kostkarki kompaktowe (półprofesjonalne) – brak przyłączenia do ujęcia wody i niską wydajność te kostkarki do lodu rekompensują niewielkimi wymiarami, co może być nieocenioną zaletą w najmniejszych punktach gastronomicznych, a także takich, gdzie lód w kostkach jest potrzebny jedynie okazjonalnie. Są one wyposażone w zbiornik na lód.
CZYTAJ  Ile i w jakiej temperaturze piec kiszkę ziemniaczaną?

Wybór metody chłodzenia

Istnieją dwie podstawowe metody chłodzenia wykorzystywane przez profesjonalne kostkarki do lodu. Ich użycie zależy w dużym stopniu od warunków termicznych panujących w lokalu.

  • Chłodzenie powietrzem – w tej metodzie jest wykorzystywany wentylator, który potrzebuje dobrej cyrkulacji powietrza, co oznacza, że do wydajnej pracy tego rodzaju kostkarki niezbędne są stałe warunki termiczne, najlepiej zbliżone do temperatury pokojowej. Taka kostkarka do lodu potrzebuje wokół siebie nieco wolnego miejsca, a zanieczyszczenia w postaci pyłów i tłuszczu znacznie ograniczają jej wydajność. Wady te równoważy niski pobór wody przez urządzenie, co oznacza spore oszczędności.
  • Chłodzenie wodą – w przeciwieństwie do chłodzenia powietrzem, montaż tak chłodzonej kostkarki nie wymaga utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu. Z drugiej strony duża wydajność w każdych warunkach wiąże się ze znacznie większym zużyciem wody.

Zastanawiając się nad ulokowaniem kostkarki biorąc pod uwagę sposób chłodzenia, warto rozważyć także kwestię odpływu wody. Jeśli znajduje się on w podłodze, to grawitacyjny odpływ będzie wystarczający, w innym wypadku potrzebna będzie kostkarka z pompą odpływu.

Jakość i różnorodność produkowanych kostek lodu

Drinki, napoje gazowane, mrożona kawa, desery – to do nich najczęściej potrzebne są kostki lodu, jednak przydają się one także do schładzania i efektownego prezentowania niektórych produktów spożywczych, takich jak owoce morza czy ryby. Gastronomiczne kostkarki do lodu tworzą różnego rodzaju kostki, które sprawdzą się przy wielu rodzajach napojów i będą odpowiadać różnorodnym gustom klientów. Kluczowymi aspektami są tutaj kształt oraz przejrzystość kostek.

Istnieje wiele kształtów kostek lodu, oto zaś najpopularniejsze:

  • pełne, sześcienne – najczęściej spotykany i uniwersalny typ, który przez dłuższy czas chłodzi napoje;
  • wydrążone stożki – częste w barach szybkiej obsługi, gdzie liczy się szybkie schłodzenie napoju;
  • gourmet – kształt uważany za niezwykle elegancki, odpowiedni do drogich alkoholi i ekskluzywnych drinków.
CZYTAJ  Jak radzić sobie z niestrawnością po ciężkim posiłku?

Kostkarki do lodu gastronomiczne mogą także produkować kostki lodu o różnej przezroczystości – im wyższy jej stopień, tym lepsze wrażenie wywrze na kliencie podany napój. Jeśli zależy nam na tym aspekcie, warto sprawdzić, czy kostkarka jest w stanie powoli mrozić wodę, uprzednio ją filtrując i usuwając pęcherzyki powietrza. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, wybór odpowiedniej kostkarki dla lokalu gastronomicznego powinien być znacznie łatwiejszy.

Rate this post
Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *