Idealne ciasto na pierogi

Czas przygotowania:

20 min

Czas gotowania:

5 min

Łączny czas:

25 min

Ilość porcji:

6-8

Stopień trudności:

średnie

Typ kuchni:

Polska

Ciasto na pierogi czyli co zrobić żeby pierogi były idealne, miękkie i soczyste? Któż nie kocha świeżo ugotowanych pierogów otulonych cieniutkim, miękkim ciastem. Sekretem jest energiczne ugniatanie i dodanie gorącej wody do ciasta – będzie dzięki temu sprężyste i bardzo smaczne. Radzę też bardzo cienko je wałkować – pierogi powinny być delikatne, a ciasto to dodatek do farszu – nieodwrotnie. Jeśli macie ochotę na więcej świątecznych przepisów koniecznie sprawdźcie:

Idealne ciasto na pierogi – składniki

  • 1/2 kg dobrej mąki pszennej (najlepiej własnoręcznie przesianej)
  • jedna szklanka gorącej wody
  • jedna łyżeczka soli

Idealne ciasto na pierogi – przepis

  1. Mąkę należy przesiać do dużej miski i dosypać sól. Gorącą wodę wlewamy powoli do mąki i mieszamy całość łyżką. Wyrabiamy dokładnie ciasto w misce uważając, żeby nie poparzyć się od gorącej wody.
  2. Po około 2-3 minutach wyrabiania przekładamy masę na czysty i wysuszony blat i ugniatamy ciasto przez kilka minut, aż wyrobimy jednolitą masę na pierogi. Ciasto powinno być maksymalnie wilgotne i puszyste, lekko lepiące się do rąk.
  3. Odrywamy kawałek ciasta od masy i rozwałkowujemy na lekko oprószonej mąką stolnicy lub blacie kuchennym. Dobrze jest również posypać wałek mąką w razie gdyby ciasto przyklejało się nam podczas wałkowania. Pozostałą cześć ciasta zostawiamy w misce posypanej odrobiną mąki oraz przykrytej wilgotną ściereczką, żeby ciasto nie wysychało.
  4. Z rozwałkowanego do odpowiedniej grubości placka wycinamy cienką szklanką kółka i nadziewamy pierogi ulubionym farszem. Im cieńsze ciasto na pierogi tym lepiej – ale należy uważać, żeby zbyt cienkie nie rozrywało się podczas nadziewania. Każdy z pierogów powinien być bardzo dokładnie zamknięty, aby w czasie gotowania farsz pozostał wewnątrz pierogów.

Jeśli od pierogów wolicie uszka polecam: uszka z grzybami

CZYTAJ  Makaron tagliatelle ze szpinakiem i czosnkiem

Polecam również pierogi ruskie i pierogi z mięsem

3.7/5 - (23 votes)
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2874

7 komentarzy

    • Jeżeli chcecie żeby wasze pierogi były delikatne to polecam do ciasta dodać margaryny do smażenia w proporcjach 1 kostka margaryny na 1 kg mąki.

  1. Zgadzam się. Ciasto na pierogi musi być bez jajka i robione z gorącą wodą. Ja nawet soli nie daję, tylko wodę do gotowania ciut więcej solę. Wychodzą zawsze pyszne i delikatne. Tak robiła jeszcze moja babcia a stare przepisy są najlepsze !

  2. Tak robiła moja mama, moja babcia i teraz ja. Ciasto na pierogi koniecznie trzeba robic z goracą woda.W tej gorącej wodzie tkwi chyba sekret udanego ciasta. Jeżeli komuś się nie udało proponuje sprobować jeszcze raz. Nie duży koszt mąki i wody, ale jaka satysfakcja z udanego ciasta,Trochę cierpliwości a ciast wyjdzie wspaniałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *