Babka ziemniaczana z boczkiem i cebulą
Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
1 godz. 10 min.
Łączny czas:
1,5 godz.
Ilość porcji:
6
Stopień trudności:
łatwe
Typ kuchni:
kresowa
Babka ziemniaczana to proste, ziemniaczane danie pochodzące z kresów wschodnich. Jest kilka szkół pieczenia babki – ja podaje jeden z bardziej tradycyjnych przepisów. Moja babka ziemniaczana jest bezglutenowa i bardzo wilgotna i delikatna – idealna do odsmażania na patelni, również następnego dnia.
Pierwsze skrzypce grają oczywiście ziemniaki, ale nie żałujcie smażonej cebuli, kawałków boczku i solidnej porcji soli i pieprzu.
Babka ziemniaczana – składniki
- 1,5 kg ziemniaków
- skrobia pozostała po odciskaniu startych ziemniaków na sitku
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- 1 duża cebula podpieczona
- 100 gramów cienko posiekanego boczku wędzonego + 2 plastry na wierzch
- 1,5 łyżeczki soli
- 1 płaska łyżeczka pieprzu
Babka ziemniaczana – przepis
- Ziemniaki należy obrać i zetrzeć na miazgę – czyli na tarce do ziemniaków lub używając malaksera z taką nasadką. Następnie ziemniaczaną masę przełożyć na sitko i poczekać, aż cała woda i skrobia opadną do miski (nie wylewać wody do zlewu – musimy odzyskać skrobię ziemniaczaną).
- Podsmażyć na złoto drobno posiekaną cebulę. Boczek pokroić w drobną kostkę.
- Odciśniętą masę ziemniaczaną przełożyć do miski, wymieszać z jajkiem, mąką ziemniaczaną i skrobią, która osadziła się na dnie wody po odciskaniu ziemniaków. Dodać do masy sól, pieprz, podsmażoną cebulę i boczek.
- Całość przelać do foremki wyłożonej papierem do pieczenia (ja użyłam zwykłej keksówki). Piec w 180 stopniach około 1 godziny i 10 minut – patyczek powinien być suchy, a babka z góry złocista. W zależności od mocy piekarnika i głębokości foremki cała procedura pieczenia może trwać do 1,5 godziny.
- 20 minut przed końcem pieczenia przykrywam babkę plastrami boczku, które pięknie się zrumienią i dodatkowo nasączą babkę aromatem wędzonki.
- Podawać na ciepło, jako dodatek do obiadu lub jako danie główne z dodatkiem kwaśnej śmietany i szczypiorku.
- Na drugi dzień (oczywiście jeśli coś Wam zostanie) można odsmażyć babkę ziemniaczaną pokrojoną w plastry na patelni – będzie jeszcze lepsza.
Mmm, taka babka musi smakować wybornie 🙂
Taka właśnie babka ziemniaczana jest tradycyjna – w babce nie może być zwykłej mąki czyli glutenu, wystarczy jak tutaj kilka łyżek mąki ziemniaczanej, a jeśli ziemniaki są odpowiednie, nawet bez niej może się udać.