Flaki wołowe na rosole
Czas przygotowania:
10 min
Czas gotowania:
1 godz. 20 min
Łączny czas:
1 godz. 20 min
Ilość porcji:
4
Stopień trudności:
łatwe
Typ kuchni:
Flaki przepis na tradycyjne polskie flaczki z majerankiem i papryką. Któż za nimi nie przepada. Flaki to aromatyczna, gęsta zupa znana w Polsce od XIV wieku, podobno sam Władysław Jagiełło je uwielbiał. Najlepsze są to na bazie wołowego bulionu z dodatkiem marchwi, pora, selera i pietruszki. Nie zapomnijcie o liściu laurowym i odrobinie gałki muszkatołowej. Ja kupuję oczyszczone i ugotowane flaki wołowe, które ponownie gotuję około godziny zanim dodam je do bulionu.
Flaki wołowe na rosole – składniki
- wołowa porcja rosołowa (np. goleń wołowa) dobrze, żeby była z kością
- włoszczyzna: seler, marchew, pietruszka, por, cebula
- liść laurowy, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, majeranek, czerwona słodka i ostra papryka, odrobina imbiru, sól, pieprz, łyżka octu winnego
- Flaki wołowe, umyte i ugotowane około 800 gramów
- Zasmażka do zagęszczenia flaków: mąka i masło w proporcjach 1:1 podsmażone na złocisty kolor
Flaki wołowe na rosole – przepis
- Mięso wołowe wkładamy do zimniej wody i gotujemy około 1,5 godziny na małym ogniu, co jakiś czas zbierając szumy, przepis na wspaniały bulion rosołowy również tutaj.
- Obraną włoszczyznę dodajemy do bulionu i gotujemy około godziny.
- Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz – doprawiamy jak na dobry rosół. Jeśli bulionu wyjdzie za dużo warto go zamrozić. Dobry bulion to skarb.
- W międzyczasie płuczemy flaczki pod zimną wodą, a następnie gotujemy około godziny w lekko osolonej wodzie. Przed dodaniem do bulionu należy je ponownie opłukać.
- Flaki zalewamy bulionem, ja lubię dość gęste flaczki, więc nie przesadzam z jego ilością. Gotujemy w bulionie około godziny – do miękkości.
- Dodajemy do zupy pokrojone warzywa, marchew, pietruszkę, odrobinę selera.
- Doprawiamy solą, pieprzem, czerwoną paryczką słodką i ostrą do smaku, solidna szczypta majeranku, odrobina gałki muszkatołowej i szczypta imbiru uczynią danie aromatycznym i pysznym. Jeśli danie wydaje się nadal mdłe można dodać łyżkę octu winnego.
Jeśli chcecie, żeby flaki były jeszcze smaczniejsze dodajcie trochę wołowiny z rosołu.
Jeśli lubicie bardzo gęste możecie zagęścić je zasmażką z mąki i masła. Łyżeczka masła na łyżeczkę mąki.
Zupę tę serwujemy ze świeżą bułką.
Ja gotuję flaki w identyczny sposób.Cała moja rodzina uwielbia ten smak 🙂 Pycha.Oprócz wymienionych warzyw dodaję również cebulę.
wreszcie jakiś normalny przepis, mój jest bardzo podobny tylko bez imbiru bo jak dla mnie flaki nabierają mdławego smaku , gałkę również dodaje ale tylko w kawałku ścieram bo ten z torebki jest do niczego i nigdy zasmażki z masła absolutnie psuje smak, najlepsza jest sama mąka podsmazona leciutko żeby nie zgorzkniała takie moje rady
Ta porcja na zdjęciu to dla teściowej. Żeby nie utyła??
Panie Leszku, co Pan tak dbasz o teściową? Chyba bardzo dobra musi być. Na pewno nie lepsza od flaków. Ja tam bym swojej teściwej takie flaki dałbym tylko powąchzc. Zasmażka tez mi nie odpowiada, jak i imbir. Kieys nie znano takich pprzypraw i też były świetne.