Tatar wołowy
Czas przygotowania:
10 min
Czas gotowania:
1 godz. 20 min
Łączny czas:
1 godz. 20 min
Ilość porcji:
4
Stopień trudności:
łatwy
Typ kuchni:
międzynarodowa
Tatar przepis na domowy tatar – dokonały na przystawkę jak i zakąskę. Tatar nazywany przeze mnie dzikim mięsem to jedno z moich ulubionych dań, wytrawne, delikatne o konsystencji soczystej chmurki, w której wyczuć można kawałki pikantnych dodatków – mogłabym pisać o nim poematy, ale muszę przejść do rzeczy, gdyż danie tak piękne jak tatar też ma swoje prozaiczne zasady przygotowania. Sekretem jest mięso i tutaj są dwie szkoły: po jednej stronie obrońcy drogiej polędwicy, po drugiej miłośnicy pysznego tatara w rozsądnej cenie ze mną na czele. Polecam ligawę lub chudą łopatkę wołową – oczywiście mięso musi być bardzo świeże – inaczej z tatara nici. Kolejne rozterki miłośników tatara to sposób krojenia – siekać czy mielić? Odpowiem: to zależy dla ilu osób, na jaką okoliczność tatara szykujecie i którego kawałka mięsa użyliście. Jeśli to łopatka dla pułku wojska – mielić, jeśli polędwica za grube miliony dla kilku osób z jakiejś wyjątkowej okazji możecie mięso posiekać.
Podaję przepis na pysznego tatarka, wspaniałego, delikatnego, własnoręcznie mielonego i w rozsądnej cenie.
Tatar wołowy – składniki
- pół kilograma świeżej, chudej wołowiny: ligawa, łopatka lub polędwica
- 1/3 szklanki przegotowanej wody – należy wmieszać ją do mięsa – to sekret delikatności tatara
- sól, pieprz, oliwa z oliwek
Dodatki do ułożenia obok tatara:
- 2 cebule drobno posiekane
- 4 ogórki kiszone – drobno posiekane
- kilka marynowanych grzybów
- kapary
- fileciki anchovies
- łyżka musztardy
- maggi
- 4 żółtka – po jednym na porcję ( jajka należy potrzymać we wrzątku co najmniej 10 sekund – unikniecie salmonelli)
Tatar z wołowiny – składniki
- Mięso umyć i pokroić na kawałki mieszczące się w maszynce do mielenia. Zmielić w zależności od rodzaju mięsa ligawę i polędwicę raz, łopatkę dwukrotnie na najgrubszych oczkach maszynki.
- Doprawić solą, pieprzem i oliwą, dolać 1/3 szklanki wody – to sekret delikatnego i miękkiego mięsa.
- Jajka sparzyć.
- Uformować 4 mięsne kule z wgłębieniem na jajko i ułożyć na talerzy, na środek wlać żółtko, dookoła przyozdobić dodatkami – przede wszystkim cebulą i kiszonym ogórkiem – reszta dodatków jest opcjonalna: kapary, anchovies, marynowane grzyby, musztarda, maggi czy co tam jeszcze lubicie.
- Każdy sam miesza składniki w dowolnych proporcjach – opcjonalnie też popija to zacne danie zimną wódeczką.
Zasadnicze pytanie…jak to w ogole jesc?
Tataru spróbowałem przypadkiem, w moim domu każdy się brzydził jedzenia surpwego mięsa. Trzeba przyznać, że w takim wydaniu nawet nie czuje się, co się je, całkiem smaczny.
Uwielbiam tatar! 🙂 Po mięso idę do sklepu Kiszeczka przy Bartyckiej w Warszawie. Do mięsa dodaję odrobinę wody, oliwę, kapary, sól i pieprz. Tyle wystarczy, żeby tata był pyszny, sprężysty i cudownie aromatyczny.