Zupa szczawiowa z ziemniakami i jajkiem

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Zupa szczawiowa przepis na pyszną kwaskowatą zieloną zupę. Ja gotuję szczawiową na wywarze warzywnym i podaję ją ze śmietaną i tłuczonymi ziemniakami. Ziemniaki podaję w miseczce obok – ale jem je łyżką i zanurzam w tej aromatycznej zupie. Można też tłuczone ziemniaki zalać zupą. Moja szczawiowa nie zawiera warzyw w środku – warzyw z bulionu pozbywam się, gdyż jestem fanką „eleganckiej”, żeby nie powiedzieć wytwornej zupy szczawiowej – jeśli zupę z zielska można tak nazwać.

Pamiętajcie, żeby nie objadać się tą zupą za często – bo nadmiar szczawianów może być obciążający dla organizmu – ale raz na jakiś czas szczawiowa na pewno nikomu nie zaszkodzi. Krojąc 2 pęczki szczawiu miałam na jego temat zabawne przemyślenia – pachnie i wygląda jak zielsko z dziecięcej, podwórkowej zabawy. Finalnie zupa wyszła pysznie a zagryzana tłuczonymi ziemniakami ma w sobie jakiś trudny do opisania urok. Polecam.

szczaw
Szczaw

Zupa szczawiowa z ziemniakami i jajkiem – składniki

  • włoszczyzna – pęczek
  • 2 pęczki szczawiu – około 400 gramów
  • sól, pieprz opcjonalnie vegeta
  • odrobina cukru jeśli zupa wyjdzie zbyt kwaśna
  • ziele angielskie, liść laurowy, kilka kulek pieprzu
  • śmietana 18 % – 3 łyżki do smaku
  • 1 łyżka masła do podsmażenia szczawiu
  • 1 mały słoiczek szczawiu ze słoika (do zmiksowania i zagęszczenia nim zupy)
  • ziemniaki ugotowane i utłuczone z masłem i śmietaną jako dodatek
  • Kilka jajek ugotowanych na twardo – pokrojonych w ćwiartki

Zupa szczawiowa z ziemniakami i jajkiem – przepis

  1. Włoszczyznę umyć i obrać, dodać do niej listki laurowe, ziele angielskie i sól – gotować do miękkości warzyw. Ja opcjonalnie dodaję vegety jeśli wywar jest nie dość aromatyczny. Oczywiście możecie użyć też wywaru mięsnego, ale ja wolę w tym wypadku wegetariański – zupa jest chudsza i delikatniejsza.
  2. Z wywaru wyjąć wszystkie warzywa – możecie użyć ich np. do sałatki lub zjeść gotowane – ja nie wkrajam do szczawiowej żadnych warzyw – wolę czystą szczawiową tylko z jajkiem.
  3. Szczaw umyć i poobrywać mu ogonki – nie będzie dzięki temu łykowaty. Następnie posiekać szczaw i podsmażyć go na maśle około 5 minut – aż zmieni kolor.
  4. Do bulionu dodać szczaw i pogotować jakieś 15 minut. W międzyczasie zmiksować mały słoik koncentratu szczawiowego i dolać go do zupy – ten sekret spowoduje, że zupa będzie miała głęboki aromat i bardziej intensywny kolor.
  5. Doprawić zupę do smaku solą, pieprzem i ewentualnie odrobiną cukru – tak żeby smak był zrównoważony.
  6. Zdjąć zupę z ognia, dodać śmietanę – ja najpierw „poznaję” oba płyny w osobnej misce, żeby mieć pewność, że nic się nie zwarzy.
  7. W międzyczasie ugotować ziemniaki – my mieliśmy młode. Ziemniaki ugnieść na gładkie pure z solą, odrobiną masła i śmietany – podawać w małej miseczce z odrobiną koperku.
CZYTAJ  Szakszuka (shaksuka)

Zupę szczawiową serwować z jajkiem na twardo. Pychota!

zupa szczawiowa
Zupa szczawiowa z ziemniakami i jajkiem
5/5 - (9 votes)
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2874

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *