5 porad żywieniowych, które powinieneś znać

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Wie o tym doskonale każdy z nas. Jednocześnie jednak utrzymywanie prawidłowej diety wciąż jest bardzo problematyczne dla wielu osób. W sieci oraz mediach możemy znaleźć bowiem wiele sprzecznych komunikatów i informacji dotyczących prawidłowego żywienia. Chcąc to zmienić przygotowaliśmy krótki artykuł dotyczący najważniejszych zasad żywieniowych, których warto przestrzegać. Serdecznie zapraszamy do lektury – wierzymy, że dzięki naszym poradom utrzymanie zdrowej, zbilansowanej diety stanie się dla ciebie znacznie łatwiejsze.

Unikaj restrykcyjnych diet – postaw na zbilansowane posiłki

Wiele osób, które decydują się zmienić swoje nawyki żywieniowe robi to, ponieważ marzą o utracie wagi. W związku z tym często decydują się na wprowadzenie do swojej codzienności eliminacyjnych diet, które wykreślają z ich jadłospisu różne produkty. Nie jest to zdrowym podejściem. Prawidłowa dieta powinna być bowiem zbilansowana, co oznacza, że znaleźć się w niej powinny zarówno owoce, warzywa, jak i produkty zbożowe, białko roślinne i zwierzęce, tłuszcze (w tym te zdrowe, np. zawarte w awokado czy orzechach) oraz produkty mleczne. Z powodzeniem możesz więc jeść wszystko. Zwróć jednak uwagę na wielkość porcji. Spożywanie zbyt dużych ilości jedzenia może prowadzić do nadwagi i otyłości, a także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy typu 2 oraz innych problemów zdrowotnych. Zamiast jeść do syta, staraj się kontrolować rozmiar swoich porcji. Pamiętaj także o słuchaniu swojego ciała i jedzeniu tylko wtedy, gdy jesteś głodny, a nie z nudów czy z przyzwyczajenia.

Pij dużo wody

Woda jest podstawowym źródłem życia oraz odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu naszego ciała. Musimy więc pamiętać o regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Woda pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, co wpływa na pracę mózgu, układu krążenia, układu odpornościowego oraz kondycję skóry.

Zalecane spożycie wody może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb, ale zazwyczaj wynosi około 8 szklanek dziennie. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub panują wysokie temperatury, konieczne może być zwiększenie ilości spożywanej wody. Pamiętaj, że napoje słodzone, alkohol oraz kofeina nie zastępują wody, więc lepiej ograniczyć ich spożycie.

Sprawdzaj etykiety

Jeśli chcesz zadbać o to w jaki sposób się odżywiasz musisz zacząć analizować skład produktów, które wybierasz. Pomoże ci w tym czytanie etykiet oraz niezależna opinia konsumentów. Dokładnie przyglądaj się temu jakie produkty wybierasz, sprawdzaj nie tylko kaloryczność czy skład ale również zawartość poszczególnych składników odżywczych takich jak białka, cukry czy tłuszcze. Dobrym zwyczajem jest wybór produktów jak najmniej przetworzonych. Dzięki temu unikniesz spożywania syntetycznych dodatków, które często mają negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Pamiętaj o regularności

Nawet zdrowe jedzenie nie gwarantuje nam utrzymania prawidłowej wagi oraz dobrego zdrowia, jeśli nie będziemy spożywać go w odpowiedni sposób. Regularne spożywanie posiłków jest kluczowym elementem zdrowej diety oraz dobrego funkcjonowania organizmu. Regularne spożywane, zrównoważone posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które są nie tylko paliwem dla naszego ciała, ale również budulcem tkanek i regulatorami wielu procesów metabolicznych. Pomijanie posiłków może prowadzić do nagłych spadków poziomu cukru we krwi, co z kolei skutkuje uczuciem głodu, osłabieniem, drażliwością oraz problemami z koncentracją. Regularne spożywanie posiłków w odstępie wynoszącym ok 3-4 godziny pozwala utrzymać stały poziom glukozy we krwi, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i zachowania optymalnej energii w ciągu dnia. Ponadto, regularne jedzenie może pomóc nam w unikaniu objadania się oraz wystrzeganiu się niezdrowych przekąsek, które są często jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości.

Poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Jeśli zależy ci na tym, by zmiana nawyków żywieniowych doprowadziła do utraty wagi nie rezygnuj z różnych grup produktów jednak kontroluj ilość przyjmowanych kalorii. Jeśli spożywamy więcej kalorii niż spalamy, organizm zaczyna magazynować nadmiar energii w postaci tłuszczu, co może prowadzić do przybierania na wadze. Z kolei, jeśli dostarczamy mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje, może to prowadzić do utraty masy ciała, ale także wpłynąć negatywnie na naszą energię, samopoczucie i zdolność do koncentracji. Dlatego deficyt kaloryczny nie powinien być większy niż 200-300 kalorii dziennie. Skąd jednak wiedzieć ile kalorii potrzebujemy? Z pomocą przychodzi nam internet. Znajdziemy w nim kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego. W oparciu o informacje takie jak wiek, wzrost, waga, wykonywana praca oraz cel jaki chcemy osiągnąć kalkulator wskaże nam przedział zapotrzebowania kalorycznego dla naszego organizmu. Można również skorzystać z pomocy profesjonalistów – np. lekarza dietetyka. Nie tylko obliczy on zapotrzebowanie kaloryczne ale również wskaże w jaki sposób go nie przekraczać.

Podsumowując, zdrowe odżywianie wymaga świadomego podejścia i zaangażowania co może wydawać się trudnym zadaniem. Niemniej jednak jego zrealizowanie jest możliwe. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych przynosi jednak wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Wbrew pozorom utrzymywanie prawidłowej, zdrowej diety wcale nie musi wiązać się z restrykcyjnymi ograniczeniami. Nawet jedząc zdrowo wciąż możesz więc cieszyć się ulubionymi smakami.

Za pomoc przy tworzeniu artykułu dziękujemy serwisowi Niezaleznaopinia.

Rate this post
Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *