Jak wybrać dobrą ekologiczną wędlinę?

Czas przygotowania:

Czas gotowania:

Łączny czas:

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Wędliny, które znajdziemy w asortymencie sklepu, podzielić można na 3 rodzaje: tradycyjne, masowe i ekologiczne. Różnią się nie tylko składem i smakiem, ale również ceną. Coraz więcej osób dba o ekologię i swoje zdrowie, wybierając produkty spożywcze, które są naturalne i nie zawierają w swoim składzie ulepszaczy. Od kilku lat to właśnie wędliny ekologiczne stały się prawdziwym hitem wśród koneserów, co powinniśmy o nich wiedzieć?

Wędlina ekologiczna – czym jest?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wędliny ekologiczne wytwarzana są na małą skalę, nie masowo. Wytwórcy dzięki temu dbają o ich jakość, która niestety przekłada się również na cenę. Zarówno mięso, jak i wędliny ekologiczne powstają z bydła i drobiu, które znajdują się na ekologicznych gospodarstwach, które również nie jest tanie w utrzymaniu. Produkuje się je zgodnie z wymogami przetwórstwa ekologicznego, które jest dla klientów gwarancją wysokiej jakości produktów.

Czym charakteryzuje się ekologiczna wędlina?

Jak już wspomnieliśmy, jej cena jest wysoka, jednak należy pamiętać, że wybierając ją, stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość, która zostaje nam zapewniona. Produkty te powstają z hodowli zwierząt na gospodarstwach ekologicznych, które mają zapewnione odpowiednie warunki chowu, opiekę, przestrzeń, nie podaje się im hormonów wzrostu ani antybiotyków.

Nie każde gospodarstwo może nazwać się ekologicznym, ponieważ, aby się nim stało, musi spełnić najwyższe normy, które ustalone są przez Unię Europejską. Same certyfikaty nie są również jedynym wyznacznikiem eko, hodowcy regularnie sprawdzani są przez odpowiednie organy państwowe. Skąd wiedzieć, że wybrana wędlina jest z chowu ekologicznego? Oznacza się ją zielonym listkiem i kodem PL-EKO-09.

Wędliny ekologiczne charakteryzują się nie tylko ceną, ale również wartościami odżywczymi. Dzięki temu, że nie podaje się bydłu antybiotyków i hormonów wzrostu, mięso jest pozbawione szkodliwych dodatków, zawiera dużą porcję białka i kwasów omega 3. produkty ekologiczne nie tylko są zdrowe, ale również zauważalny jest jej wyjątkowy zapach i smak.

CZYTAJ  Catering dietetyczny z wyborem menu - dlaczego warto?

Skład wędlin ekologicznych

Zarówno mięso, jak i wędliny posiadające certyfikat europejski, czyli potocznie zwane ekologicznymi wytwarzane są z wysokiej jakości mięsa. Najważniejszy jest odpowiedni chów oraz żywienie bydła, z którego są one wytwarzane. Hodowcy nie tylko odpowiednio o nie dbają, zapewniając im opiekę, przestrzeń oraz naturalne światło, ale również odpowiednie żywienie. Nie zależy im na masowej produkcji, co oznacza, że zwierzęta nie przyjmują antybiotyków i hormonów wzrostu. Karmione są natomiast naturalnymi paszami bez sztucznych dodatków.

Wędliny wytwarzane są w połączeniu z przyprawami, które są zdrowe i ekologiczne, bez ulepszaczy smaku i zapachu. Skład wyprodukowanego wyrobu znajduje się na etykietach. Na pewno nie powinny znaleźć się na niej konserwanty, barwniki i duża ilość tłuszczu.

Gdzie kupisz wędliny ekologiczne?

Ekologiczne jedzenie od kilku lat stało się bardzo popularne i powstaje coraz większa ilość sklepów i warzywniaków, które takie produkty posiadają w swojej ofercie. Żywność ekologiczną, która oznakowana jest zielonym listkiem, znajdziemy w sklepach, które odwiedzamy na co dzień, również w marketach. Poza tym istnieje możliwość zamówienia jej w sklepach internetowych z dostawą do domu. Firmy te dbają o świeżość i odpowiednie dostarczenie klientom swojego produktu.

Wędliny ekologiczne a peklosól

Sól peklowa inaczej azotyn sodu występuje w większości wyrobów wędliniarskich. Dlatego też zapoznając się ze składem wędlin ekologicznych, zastanawiamy się, czy powinna się ona tam znaleźć. Owszem, jednak w bardzo małej ilości. Normy unijne zezwalają na wykorzystanie jej jako konserwantu mięsa. Jednak najczęściej zamiast niej używa się soli kamiennej oraz naturalnych przypraw. Owszem, produkty te mają krótszy termin przydatności, jednak ich zapach i smak rekompensuje klientom tę niedogodność.

Rate this post
Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *