Wpływ diety na zdrowie psychiczne – jak na nie działa?

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to co jemy ma wpływ na zdrowie naszego organizmu. Uznajemy jednak, że prawidłowa, zdrowa dieta wpływa jedynie na zdrowie fizyczne. Czy tak jest w istocie? Okazuje się, że nie tylko. Coraz więcej badań dowodzi, że zdrowe odżywianie może okazać się również pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. Co wiemy na temat wpływu diety na zdrowie psychiczne? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Nutripsychiatria

Badania na temat wpływu diety na zdrowie psychiczne trwają od pewnego czasu. Zajmuje się tym oddzielna gałąź medycyny a mianowicie nutripsychiatria. To dziedzina, która specjalizuje się w odkrywaniu tego, w jaki sposób to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie oraz stan psychiczny. Badania naukowców przynoszą coraz więcej dowodów na to, że to, co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie, poziom energii, zdolność koncentracji, a nawet na rozwój pewnych chorób psychicznych. Zdrowa dieta może pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia depresji, lęku, a także innych zaburzeń psychicznych.

W jaki sposób jedzenie wpływa na zdrowie psychiczne?

Choć badania pokazują, że nasza dieta może wpływać na stan psychiki wciąż nie do końca znane są mechanizmy, które to powodują. Wiemy jednak np. że dieta wysokotłuszczowa pomaga dzieciom zmagającym się z padaczką, zaś osoby, które mają w swojej diecie niedobory witaminy B12 częściej zmagają się z problemami takimi jak zmęczenie, słaba pamięć, obniżenie nastroju a nawet depresja.

Wpływ diety na zdrowie psychiczne może także wynikać z kilku innych czynników. Po pierwsze, dieta może wpływać na poziomy hormonów i neuroprzekaźników w mózgu, które regulują nasze nastroje i zachowanie. Brak niektórych witamin wpływa na powstawanie zaburzeń hormonalnych, które z kolei mogą prowadzić do problemów natury psychologicznej.

CZYTAJ  Dobry ekspres do 3000 zł - najlepsze modele Siemens

Drugą teorią, jaką często podnoszą naukowcy zajmujący się tym tematem jest fakt, że niektóre produkty, które spożywamy mogą powodować rozwój stanów zapalnych organizmu lub też osłabiać mikroflorę jelitową. Istnieją badania, które wskazują na związki pomiędzy stanem mikrobioty jelitowej a ryzykiem chorób psychicznych.

Co jeść by poprawić swój stan lub zadbać o profilaktykę?

Wiemy już, że to co jemy może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasz stan psychiczny. Co jednak jeść aby zatroszczyć się o swój stan i samopoczucie. Szczegółowej odpowiedzi na ten temat może udzielić nam dietetyk, który weźmie pod uwagę nasz indywidualny stan zdrowia oraz potrzeby naszego organizmu.
Ogólnie rzecz biorąc jednak dieta powinna być zbilansowana i różnorodna, bogata w źródła witamin i zdrowych tłuszczy. Warto sięgać po produkty, które mają zbawienny wpływ na struktury komórek nerwowych, mikroflorę jelitową oraz gospodarkę hormonalną. Wśród nich wymienić możemy między innymi tłuste ryby, warzywa liściaste będące źródłem kwasu foliowego oraz nabiał.

Podsumowując, po raz kolejny możemy przekonać się, że zdrowie fizyczne i psychiczne idą ze sobą w parze. To co ma pozytywny wpływ na nasz organizm może okazać się również bardzo dobre dla kondycji naszej psychiki. Dotyczy to jak widać również tego co jemy, dlatego też warto zatroszczyć się o odpowiednią dietę

Rate this post
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2947

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *