Zioła prowansalskie – co wchodzi w ich skład? Zastosowanie i właściwości

Czas przygotowania:

10 min

Czas gotowania:

1 godz. 20 min

Łączny czas:

1 godz. 20 min

Ilość porcji:

Stopień trudności:

Typ kuchni:

Zioła prowansalskie – co wchodzi w ich skład?

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół pochodząca z Prowansji, regionu znajdującego się w południowej Francji. W skład prawdziwej mieszanki ziół prowansalskich wchodzą: rozmaryn, cząber, oregano, tymianek i bazylia. W Polce dodawane są także inne zioła, głównie: mięta pieprzowa, szałwia lekarska oraz majeranek. W niektórych krajach dodatek do ziół prowansalskich stanowi także lawenda. Nie jest ona jednak tradycyjnym składnikiem przyprawy. Połączenie takie zaowocowało powstaniem bardzo ciekawej mieszanki o niepowtarzalnym aromacie i smaku. Zioła stosowane mogą być w postaci świeżej lub suszonej.

Zastosowanie ziół prowansalskich w kuchni

Zioła prowansalskie to bardzo wszechstronna przyprawa, która może zastępować wiele przypraw jednocześnie. Stanowi przede wszystkim doskonały dodatek do tłustych, ciężkostrawnych i wysokokalorycznych potraw. Jest nieodłącznym elementem wszelkich dań charakterystycznych dla rejonu Morza Śródziemnego. Zmieszana razem z oliwą z oliwek to idealny dodatek do kurczaka, ryb, pieczonych ziemniaków oraz pomidorów. Może również stanowić składnik sosu do pizzy. Zioła prowansalskie to także dokonała przyprawa do zup, sałatek, sosów ziołowych, twarogów, jaj, pieczeni, pieczywa, mięsa mielonego, farszów, serów oraz potraw z grilla. W celu wydobycia aromatu z grillowanego mięsa zaleca się dodać niewielką szczyptę ziół prowansalskich do gorącego węgla podczas przygotowywania potraw na grillu. Ponadto przyprawa pozytywnie wpływa na właściwości smakowe mdłych, dietetycznych dań. To także idealny zamiennik soli, dlatego wskazana jest dla osób mających problemy z ciśnieniem.

Właściwości ziół prowansalskich

Zioła prowansalskie bogate są w substancje czynne, przede wszystkim w olejki lotne, garbniki oraz gorycze, które pobudzają zmysły smaku i powonienia, wzmagają także apetyt i poprawiają trawienie. Z tego względu zioła prowansalskie to doskonała mieszanka dla osób z problemami żołądkowymi. Każdy ze składników przyprawy wpływa na organizm w charakterystyczny dla siebie sposób. Rozmaryn posiada działanie rozkurczowe i odkażające, a także wzmacnia pamięć. Cząber działa rozkurczowo, stymuluje apetyt i zapobiega nadmiernej fermentacji. Oregano również pobudza apetyt, posiada także działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, żółciopędne i moczopędne. Tymianek przyspiesza trawienie przeciwdziała zatruciom i nadmiernej fermentacji pokarmowej. Bazylia natomiast wzmacnia układ pokarmowy, reguluje trawienie i poprawia apetyt.

Zioła prowansalskie wykonać można także samodzielnie. Wystarczy zmieszać ze sobą suszone zioła wchodzące w skład mieszanki – po dwie łyżeczki rozmarynu, cząbru oraz oregano i po jednej łyżeczce tymianku oraz bazylii. Można także dodać pół łyżeczki tartej lawendy, miętę pieprzową, szałwię lekarską oraz majeranek.

Niestety obecnie większa część mieszanek ziół znanych pod nazwą „zioła prowansalskie” produkowana jest w krajach takich jak Egipt, Hiszpania oraz Chiny. Z tego względu zarówno smak, jak i aromat tej przyprawy jest daleki od oryginału. Dlatego kilka lat temu francuscy zielarze wprowadzili znak kontroli jakości – Label Rouge. Wyróżnione tym znakiem mieszanki pochodzą wyłącznie z Prowansji, a normy określające zbiór oraz suszenie ziół są ściśle wyznaczone, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoką jakość przyprawy.

Rate this post
Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska

Cześć, jestem Karolina, z zawodu i zamiłowania jestem kucharzem. Na moim blogu chce z wami dzielić się wszystkimi, pysznymi przepisami, które tworzę na co dzień. Korzystajcie... i smacznego!

Artykuły: 2874

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *