Kimchi – koreańska kapusta kiszona
Czas przygotowania:
2 godziny 30 minut
Czas gotowania:
brak
Łączny czas:
1 dzień do 2 tygodni
Ilość porcji:
10-20
Stopień trudności:
średnie
Typ kuchni:
Koreańska
Kimchi – koreańska kapusta kiszona
Kimchi to pikantna, aromatyczna i lekko kiszona pekińska kapusta. To koreańskie danie doskonale nadaje się na dodatek to azjatyckich dań i zup, ożywi każde danie. Wbrew pozorom można je dość łatwo przygotować w domu – w końcu kiszenie to nasza narodowa specjalność.
Składniki na koreańskie kimchi
- główka kapusty pekińskiej
- kawałek białek rzodkwi
- jedna średnia marchew
- cebula dymka lub gruby szczypior
- mały kawałek imbiru
- 10-12 ząbków czosnku
- 4-6 łyżek sosu rybnego
- 2-3 łyżeczki cukru
- około 5-10 łyżek papryki
- około pół szklanki soli
Przepis na kimchi – krok po kroku
Kapustę należy przekroić na pół i wykroić głąb. Wkładamy kapustę do dużego naczynia (np. miski) i dokładnie nacieramy solą wszystkie liście. Zalewamy liście 2-3 litrami wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Co jakiś czas liście można przemieszać i podlać z góry wodą z dna naczynia.
W między czasie należy przygotować pozostałe składniki
- marchew ścieramy na tarce na dużych oczkach
- imbir ścieramy na małych oczkach
- rzodkiew obieramy i kroimy na słupki (wielkości zapałek)
- cebulę i szczypior kroimy na średnie kawałki długości 2-3 centymetrów
- czosnek przeciskamy przez praskę
Wszystkie składniki wraz z przyprawami – sosem rybnym, cukrem oraz papryką Gochugaru dokładnie mieszamy w naczyniu i zostawiamy do czasu nasolenia kapusty.
Po 2-3 godzinach solenia wylewamy solankę i płuczemy liście kapusty pod zimną wodą. Połówki główki kapusty dzielimy wzdłuż na pół i w poprzek liści na pół lub na 3 części – uzyskujemy kawałki liści kapusty wielkości około 3-5 cm na 5-10 cm.
W dużej misce mieszamy całość – kapustę oraz przyprawione dodatki. Warto to robić w rękawiczkach, żeby uniknąć poplamienia rąk. Każdy liść kapusty powinien być dokładnie pokryty czerwoną pastą przypraw.
Przyprawioną kapustę przekładamy do dużego słoika dociskając każdą warstwę liści. Słoik szczelnie zamykamy i przenosimy do ciemnego, suchego zimnego pomieszczenia.
Kimchi smakuje już po jednym dniu kiszenia, ale najlepsze efekty uzyska się po 7-14 dniach od przygotowania.
Uwielbiam kiszoną kapustę. A tu jeszcze koreańska… muszę spróbować. Zawsze obawiam się przed popsuciem przepisu przy pierwszym wykonaniu, ale może nie umrę po zjedzeniu :).
Koreańska wydaje się egzotyczna nawet w słoiku. Ciekawa jestem, jak smakuje nam przyzwyczajonym do naszej kiszonej kapusty. Zapewne niedługo się przekonam, muszę ;>