Kluski ziemniaczane ze startych ziemniaków
Czas przygotowania:
30 min.
Czas gotowania:
5 min.
Łączny czas:
35 min.
Ilość porcji:
6-8
Stopień trudności:
średnie
Typ kuchni:
Polska
Kluski ziemniaczane
Kluski z ziemniaków zwane też szarymi kluskami to pyszne danie obiadowe, ale też smaczna kolacje, ponieważ kluski można podsmażyć ponownie i dzięki temu je podgrzać. Danie to jest trochę pracochłonne, ale dla ich smaku opłaca się popracować i powalczyć z ziemniakami. Jeśli macie blender lub malakser, który upora się z tarciem ziemniaków – połowa sukcesu za Wami.
Kluski ziemniaczane składniki:
- 1 i 1/2 kg startych ziemniaków i odsączonych na sitku
- 1 szklanka mąki żytniej
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 całe jajka
- sól – do smaku
- pieprz – do smaku
Przepis na kluski ziemniaczane
- Do obranych, startych i odsączonych na sitku ziemniaków wsypujemy wymienione powyżej składniki czyli mąkę żytnią, pszenną i ziemniaczaną oraz sól, pieprz, jajka i dokładnie mieszamy.
- W tym czasie gotujemy dużo wody z solą i odrobiną oleju (olej, żeby kluski się nie sklejały).
- Masa na kluski ziemniaczane nie moż być za rzadka ani za gęsta, należy to regulować mąką.
- Kiedy masa jest gotowa kładziemy ją po trochu na desce i nożem, albo łyżką spychamy do wrzącej wody (oczywiście nie całą masę) po trochu mniej więcej łyżeczkę na wielkość kluski.
- Ja mam specjalne sitko do tej „zabawy” wkładam masę do sitka i łyżką mieszam w nim ciasto, a kluski same się robią – jeśli spodziewacie się dużej ilości gości, lub często przygotowujecie kluski – koniecznie sprawcie sobie metalowe „sitko” z odpowiedniej wielkości dziurkami.
- Czekamy aż kluski zaczną wypływać. Czasami przyklejają się do dna, ale to nie szkodzi można im dopomóc łyżką i przemieszać całość. Po wypłynięciu gotujemy ok. 2 min.
- Łyżką cedzakową wrzucamy na durszlak i przepłukujemy je zimną wodą (nie za długo, żeby nie były zimne), mają się tylko przestać mocno kleić.
- I tak porcja po porcji powinna być gotowana. Podpowiem jeszcze, że dobrym sposobem, jeżeli kluski mają zostać na drugi dzień dobrze jest je rozdzielić naoliwionymi rękami.
- Na drugi dzień można je wrzucać na wrzątek do pogrzania albo podsmażyć na patelni.
Z czym podajemy kluski ziemniaczane?
- z zasmażaną kapustą
- z rozkruszonym twarogiem i ze skwarkami słoniny
- ze skwarkami boczkowymi
- z cebulką smażoną