Sernik limonkowy na zimno
Czas przygotowania:
20 min.
Czas gotowania:
1 godz.
Łączny czas:
1 godz. 20 min
Ilość porcji:
10-12
Stopień trudności:
łatwe
Typ kuchni:
Międzynarodowa
Sernik limonkowy na spodzie z ciasteczek maślanych polany białą czekoladą. Sernik limonkowy – opcjonalnie cytrynowy – smak zależy od owocu, z którego zetrzecie skórkę. To jedno z moich ulubionych ciast – jest banalnie proste i przygotujecie je z łatwością. W dodatku sernik cytrusowy zawsze się udaje. Uwielbiam polać go musem z malin lub truskawek – który cudownie kolorystycznie i smakowo kontrastuje z tym lekkim ciastem. Przepis na mus: truskawkowy mus.
Sernik limonkowy – składniki:
Spód:
- 1 opakowanie maślanych ciasteczek i 2 łyżki masła.
Sernik:
- 1/2 kg zmielonego twarogu (jeśli kupujecie gotowy koniecznie przeczytajcie skład – powinien to być tylko twaróg)
- 1 opakowanie serka mascarpone – 250 gramów
- 1 szklanka cukru
- skórka z 2 limonek lub cytryn – tylko kolorowa część skórki (bez białego)
- 4 jajka
- 1 laska wanilii (ewentualnie aromat waniliowy do smaku)
Polewa:
- tabliczka białej czekolady, łyżka masła, opcjonalnie kieliszek wódki – gdyby czekolada się zwarzyła.
Sernik limonkowy – przepis
Spód:
- 1 opakowanie ciasteczek pokruszyć w blenderze lub ścierce. Okruchy zagnieść palcami z masłem. Ciasteczkową mieszankę wyłożyć na blachę z papierem do pieczenia (ja używam średniej okrągłej blachy). Całość podpiec przez 5-10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni.
Sernik:
- Twaróg mielony i serek mascarpone ubić mikserem lub połączyć w blenderze. Dosypać cukier i mieszać do uzyskania gładkiej masy, dodać skórkę z owoców – zetrzyjcie tylko kolorową warstwę skóry unikając dodania białej części – gdyż ciasto zrobi się gorzkie.
- Do masy dodać 4 jajka – dodawać stopniowo po jednym – ciągle mieszając.
- Na koniec dodać piękne czarne waniliowe kulki – wydłubane z wnętrza laski. Nadadzą cudowny aromat ciastu i będą się bardzo ładnie mieniły w kremowym serniku.
- Masę wylać na podpieczony spód i piec około godziny w 180 stopniach. Sprawdźcie przed wyjęciem czy drewniany patyczek jest suchy.
- Przygotujcie się, że ciasto najpierw mocno wyrośnie – a następnie opadnie. I bardzo dobrze, że opadnie – będzie zwarte – o idealnej konsystencji.
Polewa:
- Lekko przestudzone ciasto polać polową z rozpuszczonej białej czekolady z odrobiną masła. Ja rozpuszczam czekoladę w kąpieli wodnej – czyli kładę blaszaną miskę na garnek z gotującą się wodą – miska nie może dotykać wody. Czasem biała czekolada się warzy – należy natychmiast dolać do czekolady wódki lub innego mocnego alkoholu i energicznie rozmieszać.
- Sernik najlepiej smakuje schłodzony, polany odrobiną musu z truskawek.