Prawdziwy barszcz ukraiński
Czas przygotowania:
10 min
Czas gotowania:
1 godz. 20 min
Łączny czas:
1 godz. 20 min
Ilość porcji:
Stopień trudności:
Typ kuchni:
Barszcz ukraiński to wspaniała, delikatna zupa o głębokim aromacie. Z włoszczyzną, burakami, fasolą i kapustą tworzą wspaniałą kompozycję – dopełnia go smak mięsa i odrobina śmietany. Robiliśmy barszcz pierwszy raz tydzień temu – wyszedł doskonale – zamierzamy powtórzyć ten sukces niebawem.
Prawdziwy barszcz ukraiński – składniki
Składniki na mięsny wywar bulion przepis:
- dwie ćwiartki z kurczaka
- sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie
- Składniki dodawane do wywaru:
- fasola biały jaś – jedna puszka lub 15 dkg suchej namoczonej przez całą noc
- 3 średnie czerwone buraki
- 1 duża cebula
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- kawałek kapusty
- 3 – 4 ziemniaki
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
- garść natki pietruszki
- sok z połowy cytryny
- oliwa z oliwek do smażenia buraków
- kilka łyżek kwaśnej śmietany 18%- 100-150 ml
Prawdziwy barszcz ukraiński – przepis
- Przygotować wywar mięsny: do zimnej wody włożyć kawałki kurczaka, dodać liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Gdy mięso zmięknie posolić. Jeśli nie macie czasu możecie zrobić wywar na kostkach rosołowych – ale uprzedzam to nie będzie to samo.
- Wszystkie warzywa (marchew, seler, pietruszka, seler, ziemniaki) pokroić w kostkę (ziemniaki w trochę większą kostkę), następnie kapustę pokroić w paski. Dodać warzywa i kilka ząbków czosnku do wywaru i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut.
- Buraki należy umyć, obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki. Następnie podsmażyć 5 minut na oliwie z oliwek i dodać do wywaru.
- Cebulę pokroić w piórka, podsmażyć do miękkości na oliwie i również dodać do wywaru.
- Na koniec dodać fasolę z puszki i pogotować całość jeszcze 5 minut. Jeśli używacie suszonej fasoli – pamiętajcie o tym, żeby namoczyć ją i pogotować co najmniej 3 godziny – dodajcie tylko dobrze ugotowaną fasolę.
- Doprawić do smaku solą, pieprzem i ewentualnie odrobiną vegety.
- Gdy wszystkie warzywa będą miękkie (ale nie rozgotowane!) przyprawić zupę koncentratem pomidorowym i cytryną – dodanie cytryny spowoduje również, że barszcz zachowa piękny kolor od buraków. Poszatkować natkę pietruszki i dodać do zupy. Zabielić zupę kilkoma łyżkami śmietany.
Barszcz ukraiński to cudowna, zdrowa i pożywna zupa.
Przepis niepełny, wcale nieoddający smaku i bogactwa barszczu ukraińskiego. Wywar ma być na wędzonych kościach wieprzowych lub wołowych a nie z jakiegoś kuraka nieopierzonego. Kapusta, o której jest tu mowa musi być włoska a sam fakt dopuszczenia użycia fasoli z puszki jest uwłaczające dla ludzi mających chociaż nikłe pojęcie o barszczu ukraińskim. Przez takie przepisy a właściwie niedociągnięcia i pominięcia polska kuchnia coraz bardziej przypomina miernote kuchni angielskiej- bez smaku.